Pielea, fanerele (parul, unghiile si dintii) si Nutritia Ortomoleculara.

Magazin online
Despre noi
Abonamente
Consultatii
Raspunsuri
Scheme Tratamente Ortomoleculare

Pielea, fanerele (parul, unghiile si dintii) si Nutritia Ortomoleculara.

Raspunsuri ale dr.Albu Horatiu la unele dintre intrebarile Dvs. legate de probleme ale pielii si parului. Ordinea este cronologica.

6 dec. 2010

Stimate Domnule Doctor Albu
Sunt Rodica T., o pacienta a Dvs., mi-ati recomadat dieta DM-SDX, cu orice glucide interzise, si ma confrunt cu urmatoarea problema: caderea parului in mod ingrijorator. ... iau DIAMEL 2 tb de 2-3 ori/zi,... Prestarium si Tertensif.... Vreau sa raspund la intrebarea dumneavoastra suplimentara, si anume: caderea parului nu este insotita de probleme ale scalpului. Parul este mai degraba uscat sau normal, nicidecum gras. Pielea capului nu a avut niciodata probleme (pana acum si sper sa nici nu aiba). 
Va multumesc din suflet si va urez o zi excelenta. Rodica T.

Răspuns

 Stimată Doamnă, în primul doresc să vă atrag atenţia că dieta „Dr. Albu – DM-SDX” nu interzice orice glucid! Această dietă le elimină total pe cele cu Indice Glicemic Crescut şi parţial pe cele cu Indice mediu. Ba mai mult, printre alimentele care trebuie crescute în această dietă regăsiţi multe dintre acelea care aduc un aport important de glucide cu Indice Glicemic Scăzut. 

Vis a vis de problema părului vă propun un plan ortomolecular de asociere a înca câtiva dintre micronutrienţii necesari firului de păr. Astfel:

1.       Pe cale orală - pentru 2-3 luni asociem aminoacizilor adusi prin DIAMEL încă un altul, denumit metionină. Cred că preparatul METASPAR (ieftin, comun, disponibil in oricare farmacie) în doză de 1 cps x 3 ori/ zi luat odata cu Diamelul, este arhisuficient.

2.       Pe cale locală – pentru cel putin o lună (dar puteti prelungi sau relua oricând va doriti sau considerati necesar) vă propun o schemă care sa aducă părului si scalpului cantitaţi suficiente de acizi graşi şi mai ales din fracţiile vitaminei F. În acest scop vă sfătuiesc să utilizaţi alternativ tratamentul cu următoarele două uleiuri: ORGANIC NATIV COCOOIL (Ulei organic nativ din nucă de cocos) şi ORGANIC MACADAMIA NUT OIL (Ulei organic virgin din nucă de Macadamia). Rolurile lor:

 -         Uleiul Organic Nativ din Nucă de Cocos http://www.farmaciaortomoleculara.ro/ulei_organic_bio_nativ_de_nuca_de_cocos_200g_organic_nativ_cocooil_-p1680.html  aduce unul dintre cele mai importante tratamente nutri-cosmetice capilare. Hrăneşte în profunzime firul de păr, îl protejează şi-i redă vitalitatea.

-         Uleiul Organic de Nucă Macadamia http://www.farmaciaortomoleculara.ro/ulei_organic_bio_virgin_din_nuca_macadamia_250ml_organic_macadamia_nut_oil_-p1609.html are aceeaşi compoziţie în acizi graşi ca şi sebum-ul uman, hrăneşte bine firul de păr, redându-i vigoarea, strălucirea şi-i previne deshidratarea. Mai mult, are şi împortante proprietăţi de reactivare a microcirculaţiei pielii capului.

Cum utilizaţi aceste uleiuri? Pentru cel puţin o lună, înainte de fiecare spălare a părului, aplicaţi alternativ unul dintre cele două uleiuri. Astfel, cu câteva ore înainte de spălare aplicaţi uleiul şi masaţi bine scalpul şi părul pe întreaga lungime a firului apoi înfăşuraţi capul într-o folie de plastic peste care puneţi un prosop. Căldura astfel degajată permite o acţiune mult mai intensă a uleiurilor asupra părului şi scalpului.Spălaţi apoi cu un şampon de foarte buna calitate. Succes!

Dr. Albu Horatiu